Liberalai siūlys švelninti atsakomybę už lengvųjų narkotikų vartojimą ir platinimą nedideliais kiekiais

Opoziciniai liberalai sako dar kartą sieksiantys įtikinti Seimą švelninti atsakomybę už lengvųjų narkotikų vartojimą ir platinimą nedideliais kiekiais. Be to, norima aiškiau apibrėžti ir diferencijuoti atsakomybę už skirtingo masto ir skirtingų rūšių psichotropines, narkotines medžiagas.

„Bausmės neadekvačios, neproporcingos. Jos neprimena civilizuotų Vakarų valstybių praktikos“, – žurnalistams Seime pirmadienį sakė spaudos konferenciją surengusi Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė Armonaitė.

Anot parlamentarės, dar kovo mėnesį Seimui liberalai siūlė priimti įstatymų pataisas, numatančias panaikinti baudžiamąją atsakomybę už mažo kiekio disponavimą psichotropinėmis medžiagomis, perkeliant ją į Administracinių nusižengimų kodeksą. Tačiau tuomet projektui nepritarta, pataisos grąžintos iniciatoriams tobulinti.

Šį kartą, pasak A. Armonaitės, patobulintos pataisos, kurias žadama registruoti artimiausiu metu, bus dar labiau išplėstos siūlant „labai aiškiai atskirti atsitiktinį proginį pasidalijimą, nuo stambaus organizuoto platinimo“. Parlamentarė viliasi, kad šįkart pavyks sutelkti didesnę paramą Seime.

Nuo šių metų sausio įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodeksui, žmonėms, pas kuriuos randamas kad ir labai nedidelis kiekis kanapių ar kitų narkotikų, gresia tik baudžiamoji atsakomybė. Pasak A. Armonaitės, policijos duomenimis, nuo metų pradžios pradėta per 800 ikiteisminių tyrimų, daugiau nei pusės jų atveju taikytos kardomosios priemonės.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Audrius Cininas vardijo ir kitas, jo požiūriu, įstatymų spragas: „(...) Mes matome, kad įstatymai, kurie numato atsakomybę už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, nėra nuoseklūs ir nėra logiški. Pavyzdžiui, gal net ne visi žino, kad asmuo, kuris įgijo, laikė nedidelį kiekį narkotinių medžiagų, yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau jei tas pats žmogus spėjo narkotines medžiagas suvartoti – kanapes surūkyti ar praryti amfetamino tabletę, jam jau baudžiamoji atsakomybė netaikoma. Jis baudžiamas administracine tvarka. Tai kokį signalą mes siunčiame žmonėms, kurie vienokiu ar kitokiu būdų priklausomi nuo narkotinių medžiagų? Gavai tas medžiagas, kuo greičiau suvartok.“

Teisėjų bendruomenė, anot A. Cinino, diskutuoja ir dėl kitos įstatymo normos – nepakankamo atsakomybės už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis diferencijavimo.

„Jei išplatinamas vienas gramas tų pačių kanapių, asmeniui, išplatinusiasm šias medžiagas, gresia atsakomybė – laivės atėmimas iki aštuonerių metų. Tačiau jei išplatinama pusė kilogramo kanapių, jam gresia atsakomybė iki 10 metų. Ar tai didelis, ar pakankamas skirtumas? (...) Mano įsitikinimu, baudžiamoji atsakomybė už disponavimą nedideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis pas mus yra drakoniška“, – svarstė A. Cininas.

Jo nuomone, įstatymai turėtų aiškiai atskirti atvejus, kai narkotikai platinami siekiant savanaudiškų tikslų, o kada – tiesiog pasidalijami su draugais.

Teisėjas kiek anksčiau viešai yra kritikavęs ir prieš mėnesį įsigaliojusias Baudžiamojo kodekso pataisas, kad bausmės atidėjimas nebegali būti taikomas žmonėms, padariusiems sunkius nusikaltimus.

Tarp šių nusikaltimų, už kuriuos numatoma laisvės atėmimo bausmė, yra ir narkotikų platinimas, baudžiamas nuo 2 iki 10 metų nelaisvės, bei narkotikų kontrabanda, baudžiama nuo 3 iki 10 metų nelaisvės. Tačiau po šiuo apibrėžimu patenka ir tie atvejai, kai narkotikai platinami draugų grupėje, dalijantis marihuanos „suktine“ ar atsisiunčiami vos keli gramai narkotinių medžiagų.

Prezidentūra: įstatymo pataisos netrukdo teismams taikyti išimčių

Prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudos tarnyba komentare BNS pirmadienį nurodė, kad šios pataisos netrukto teismams išimtiniais atvejais skirti švelnesnių bausmių.

„Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis sugriežtinta atsakomybė už korupciją ir kitus sunkius nusikaltimus, padidintos piniginės baudos už visas nusikalstamas veikas, parengtos remiantis Europos šalių praktika ir EBPO rekomendacijomis. Šie įstatymo pakeitimai netrukdo teismams išimtiniais atvejais paskirti švelnesnę nei numatyta įstatyme bausmę net ir asmeniui, padariusiam sunkų nusikaltimą“, – teigiama šalies vadovės spaudos tarnybos komentare.

Panašius argumentus praėjusią savaitę BNS vardijo ir Generalinės prokuratūros atstovai.

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša priminė, kad Baudžiamajame kodekse lieka nuostata, leidžianti skirti švelnesnę bausmę nei numatyta.

Anot jo, Baudžiamasis kodeksas nesurišo teisėjams rankų ir šie toliau gali taikyti švelnesnes bausmes: 54–asis Baudžiamojo kodekso straipsnis numato, kad „jeigu straipsnio sankcijoje numatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarautų teisingumo principui, teismas, vadovaudamasis bausmės paskirtimi, gali motyvuotai paskirti švelnesnę bausmę“. Todėl prokuroras mano, kad naujosios pataisos nepalies žmonių, kurių nusikaltimai buvo vienkartinės klaidos, tačiau įpareigos teismus griežčiau bausti rimtus nusikaltimus padariusius asmenis.

M. Jovaišai neteko girdėti, kad „suktinuke“ pasidalinusius draugus nuteisus lygtinai, prokurorai reikalautų griežtesnės bausmės.

Tačiau A. Cinino teigimu, įstatymų paskirtis – pirmiausia aiškiai apibrėžti taisykles, atsakomybes.

„Dabar turėsime gražų būrį jaunimo, kuriems pagal prokurorų siūlymus reikės irgi taikyti išimtis. Tai aš norėčiau retoriškai paklausti, ar įstatymas yra įstatymas, ar išimtis yra įstatymas? Ir ko žmonėms reikia – ar aiškių įstatymų, ar išimčių, kažkokios malonės, kuri taikoma ar netaikoma priklausomai nuo prokuroro ar teisėjo nuomonės. Tai, ką kalba prokurorai yra laikinas sprendimas, bet ne išeitis. Išimtis negali būti įstatymas“, – pirmadienį kalbėjo teisėjas A. Cininas.

Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis sugriežtinta atsakomybė už korupciją ir kitus sunkius nusikaltimus, padidintos piniginės baudos už visas nusikalstamas veikas, parengtos remiantis Europos šalių praktika ir EBPO rekomendacijomis.

liberalai narkotikai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sveikata
Daugeliui muzikos festivaliai asocijuojasi su linksmybėmis, šokiais, menais, tačiau ne ta vieta, kur žmonės galėtų pasirūpinti savo psichologine ir fizine sveikata, atvirai pasikalbėti su specialistais apie problemas. Vis tik šiuolaikiniai muzikos festivaliai vis daugiau dėmesio skiria ir šiam aspektui, o profesionalią psichologų ir toksikologų pagalbą jaunimas jau gali gauti ir kai kuriuose Lietuvoje organizuojamuose festivaliuose. Jau trečius metus po įv...
Laisvalaikis
Reguliariai sportuojant į rutiną įsitraukiama visiškai nejučia. Nors sportas — puikus įprotis, nuolat užsiimant ta pačia sportine veikla, kad ir kokia mėgiama ji būtų, po kurio laiko užsiėmimai praranda efektyvumą tiek fizine, tiek ir emocine prasme. Kad galėtum to išvengti, pateikiame keletą priežasčių, kodėl verta išmėginti naują sporto rūšį ar pratimus: Lavinami įvairesni raumenys Nepriklausomai nuo kasdienės treniruotės intensyvumo, kūnas laipsniškai...
Sportas
Pirmadienį (rugsėjo 17-osios dienos) pavakarę Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė FIBA 2019 metų pasaulio krepšinio čempionato Europos zonos atrankos antrojo etapo J grupės antrosiose rungtynėse namuose Vilniaus „Siemens“ arenoje susitiko su Nyderlandų nacionaline komanda ir po dviejų pratęsimų rezultatu 95:93 (24:16, 15:23, 18:16, 18:20, 9:9, 11:9). Lietuviai ( 8 pergalės ir 0 pralaimėjimų) toliau lieka vienvaldžiais šios grupės lyderiais, o olandai (4/4 ) y...
Video
Pirmadienį (rugsėjo 17 d.) naują savaitę žvaliai pradėti kviečiantis Jonas Nainys pristato naujausią savo darbą. Nors DJ Jovani ir dainininkės Jazzu duetas „Keep It To Myself“ vis dar yra vienas populiariausių hitų mūsų šalyje, J. Nainys muzikos mylėtojams dovanoja dar vieną naujai suskambusį kūrinį: dueto „Beissoul & Einius“ dainos „Rooftop“ remiksą. Tai nėra pirmas J. Nainio ir dueto bendradarbiavimas – pernai DJ Jovani remiksavo „Beissoul & Einius“ hitą...
Įvykiai
Televizorių rinkos naujienos ir tendencijos Dar visai neseniai 4K ir OLED buvo karštomis naujienomis televizorių pasaulyje, tačiau šių metų IFA parodoje jau buvo gausu modelių su 8K raiška bei pristatyta nauja microLED technologija, kuri turėtų tapti ekranų ateitimi. Susigulėjus įspūdžiams po kelionės į Berlyną, savo įžvalgomis apie televizorių rinkos naujienas bei tendencijas dalinasi IFA parodoje apsilankę buitinės technikos ekspertai. 8K ir dirbtinis...
Įvykiai
Besibaigiant šiltajam metų sezonui, kas rytą mus pasitinka vis labiau rudenėjantys, vėsūs, lietingi orai. Kartu su jais miškuose prasideda ir grybų sezonas, džiuginantis ne vieną miško teikiamų gėrybių ištroškusį gyventoją. Tačiau pačiame grybavimo sezono įkarštyje, išauga ir miške pasiklydusių bei kelio atgal negalinčių rasti žmonių skaičius. Policijos pareigūnai skiria ypač didelį dėmesį gaunamiems pranešimams, kurie susiję su pavojumi žmogaus gyvybei. N...
Įvykiai
Žinomas britų dainų autorius ir atlikėjas Tom Odell naują savo albumą pristatys koncerte Vilniuje. Šiandien oficialiai patvirtinta, kad pirmasis muzikantas vyras, pelnęs prestižinius „BRITs Critics‘ Choice“ ir „Ivor Novello“ apdovanojimus, išskirtinį koncertą sostinės Kongresų rūmuose surengs sausio 28 d. Koncertinėse gastrolėse „Jubilee Road Tour“ muzikos žvaigždė pristatys spalio pabaigoje planuojamą išleisti naują studijinį albumą „Jubilee Road“ ir atli...
Įvykiai
Jo Šventenybės Popiežiaus Pranciškaus valstybinis ir apaštalinis vizito Lietuvoje RUGSĖJO 22-23 d. oficiali programa Vilniuje: Šeštadienis , 2018 rugsėjo 22 d. ROMA-VILNIUS 7:30 val. Išvykimas lėktuvu iš Romos oro uosto /Fiumicino į Vilnių 11:30 val. Atvykimas į Vilniaus tarptautinį oro uostą 12:10 val. PASISVEIKINIMO CEREMONIJA 12:40 val. MANDAGUMO VIZITAS PAS PREZIDENTĘ Prezidentūros rūmuose SUSITIKIMAS su VALDŽIOS ATSTOVAIS, su VISUOMENĖS ATSTOVAIS ir s...
Žemėlapis
Lietuvos valstybinės reikšmės keliuose šiuo metu yra sumontuotos 25 greičio palaikymo sistemos (sektoriniai greičio matuokliai), kuriomis skaičiuojamas vidutinis transporto priemonių greitis. Sektoriniai greičio matuokliai iki šiol tik fiksavo pažeidimus, tačiau, atlikus metrologinę patikrą, matuoklių užfiksuoti duomenys nuo rugsėjo pradžios bus perduodami į Administracinių nusižengimų registrą (ANR). Vairuotojai, viršiję greitį ruožuose, kuriuose sumontuo...