Liberalai siūlys švelninti atsakomybę už lengvųjų narkotikų vartojimą ir platinimą nedideliais kiekiais

Opoziciniai liberalai sako dar kartą sieksiantys įtikinti Seimą švelninti atsakomybę už lengvųjų narkotikų vartojimą ir platinimą nedideliais kiekiais. Be to, norima aiškiau apibrėžti ir diferencijuoti atsakomybę už skirtingo masto ir skirtingų rūšių psichotropines, narkotines medžiagas.

„Bausmės neadekvačios, neproporcingos. Jos neprimena civilizuotų Vakarų valstybių praktikos“, – žurnalistams Seime pirmadienį sakė spaudos konferenciją surengusi Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė Armonaitė.

Anot parlamentarės, dar kovo mėnesį Seimui liberalai siūlė priimti įstatymų pataisas, numatančias panaikinti baudžiamąją atsakomybę už mažo kiekio disponavimą psichotropinėmis medžiagomis, perkeliant ją į Administracinių nusižengimų kodeksą. Tačiau tuomet projektui nepritarta, pataisos grąžintos iniciatoriams tobulinti.

Šį kartą, pasak A. Armonaitės, patobulintos pataisos, kurias žadama registruoti artimiausiu metu, bus dar labiau išplėstos siūlant „labai aiškiai atskirti atsitiktinį proginį pasidalijimą, nuo stambaus organizuoto platinimo“. Parlamentarė viliasi, kad šįkart pavyks sutelkti didesnę paramą Seime.

Nuo šių metų sausio įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodeksui, žmonėms, pas kuriuos randamas kad ir labai nedidelis kiekis kanapių ar kitų narkotikų, gresia tik baudžiamoji atsakomybė. Pasak A. Armonaitės, policijos duomenimis, nuo metų pradžios pradėta per 800 ikiteisminių tyrimų, daugiau nei pusės jų atveju taikytos kardomosios priemonės.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Audrius Cininas vardijo ir kitas, jo požiūriu, įstatymų spragas: „(...) Mes matome, kad įstatymai, kurie numato atsakomybę už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, nėra nuoseklūs ir nėra logiški. Pavyzdžiui, gal net ne visi žino, kad asmuo, kuris įgijo, laikė nedidelį kiekį narkotinių medžiagų, yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau jei tas pats žmogus spėjo narkotines medžiagas suvartoti – kanapes surūkyti ar praryti amfetamino tabletę, jam jau baudžiamoji atsakomybė netaikoma. Jis baudžiamas administracine tvarka. Tai kokį signalą mes siunčiame žmonėms, kurie vienokiu ar kitokiu būdų priklausomi nuo narkotinių medžiagų? Gavai tas medžiagas, kuo greičiau suvartok.“

Teisėjų bendruomenė, anot A. Cinino, diskutuoja ir dėl kitos įstatymo normos – nepakankamo atsakomybės už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis diferencijavimo.

„Jei išplatinamas vienas gramas tų pačių kanapių, asmeniui, išplatinusiasm šias medžiagas, gresia atsakomybė – laivės atėmimas iki aštuonerių metų. Tačiau jei išplatinama pusė kilogramo kanapių, jam gresia atsakomybė iki 10 metų. Ar tai didelis, ar pakankamas skirtumas? (...) Mano įsitikinimu, baudžiamoji atsakomybė už disponavimą nedideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis pas mus yra drakoniška“, – svarstė A. Cininas.

Jo nuomone, įstatymai turėtų aiškiai atskirti atvejus, kai narkotikai platinami siekiant savanaudiškų tikslų, o kada – tiesiog pasidalijami su draugais.

Teisėjas kiek anksčiau viešai yra kritikavęs ir prieš mėnesį įsigaliojusias Baudžiamojo kodekso pataisas, kad bausmės atidėjimas nebegali būti taikomas žmonėms, padariusiems sunkius nusikaltimus.

Tarp šių nusikaltimų, už kuriuos numatoma laisvės atėmimo bausmė, yra ir narkotikų platinimas, baudžiamas nuo 2 iki 10 metų nelaisvės, bei narkotikų kontrabanda, baudžiama nuo 3 iki 10 metų nelaisvės. Tačiau po šiuo apibrėžimu patenka ir tie atvejai, kai narkotikai platinami draugų grupėje, dalijantis marihuanos „suktine“ ar atsisiunčiami vos keli gramai narkotinių medžiagų.

Prezidentūra: įstatymo pataisos netrukdo teismams taikyti išimčių

Prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudos tarnyba komentare BNS pirmadienį nurodė, kad šios pataisos netrukto teismams išimtiniais atvejais skirti švelnesnių bausmių.

„Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis sugriežtinta atsakomybė už korupciją ir kitus sunkius nusikaltimus, padidintos piniginės baudos už visas nusikalstamas veikas, parengtos remiantis Europos šalių praktika ir EBPO rekomendacijomis. Šie įstatymo pakeitimai netrukdo teismams išimtiniais atvejais paskirti švelnesnę nei numatyta įstatyme bausmę net ir asmeniui, padariusiam sunkų nusikaltimą“, – teigiama šalies vadovės spaudos tarnybos komentare.

Panašius argumentus praėjusią savaitę BNS vardijo ir Generalinės prokuratūros atstovai.

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša priminė, kad Baudžiamajame kodekse lieka nuostata, leidžianti skirti švelnesnę bausmę nei numatyta.

Anot jo, Baudžiamasis kodeksas nesurišo teisėjams rankų ir šie toliau gali taikyti švelnesnes bausmes: 54–asis Baudžiamojo kodekso straipsnis numato, kad „jeigu straipsnio sankcijoje numatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarautų teisingumo principui, teismas, vadovaudamasis bausmės paskirtimi, gali motyvuotai paskirti švelnesnę bausmę“. Todėl prokuroras mano, kad naujosios pataisos nepalies žmonių, kurių nusikaltimai buvo vienkartinės klaidos, tačiau įpareigos teismus griežčiau bausti rimtus nusikaltimus padariusius asmenis.

M. Jovaišai neteko girdėti, kad „suktinuke“ pasidalinusius draugus nuteisus lygtinai, prokurorai reikalautų griežtesnės bausmės.

Tačiau A. Cinino teigimu, įstatymų paskirtis – pirmiausia aiškiai apibrėžti taisykles, atsakomybes.

„Dabar turėsime gražų būrį jaunimo, kuriems pagal prokurorų siūlymus reikės irgi taikyti išimtis. Tai aš norėčiau retoriškai paklausti, ar įstatymas yra įstatymas, ar išimtis yra įstatymas? Ir ko žmonėms reikia – ar aiškių įstatymų, ar išimčių, kažkokios malonės, kuri taikoma ar netaikoma priklausomai nuo prokuroro ar teisėjo nuomonės. Tai, ką kalba prokurorai yra laikinas sprendimas, bet ne išeitis. Išimtis negali būti įstatymas“, – pirmadienį kalbėjo teisėjas A. Cininas.

Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis sugriežtinta atsakomybė už korupciją ir kitus sunkius nusikaltimus, padidintos piniginės baudos už visas nusikalstamas veikas, parengtos remiantis Europos šalių praktika ir EBPO rekomendacijomis.

liberalai narkotikai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Lietuvos nacionalinis muziejus pristato virtualią galeriją http://sausio13.lnm.lt/, kurioje – beveik 6000 piešinių, vaizduojančių Sausio 13-osios įvykius vaikų akimis. Visi piešiniai sukurti 1991 metais, netrukus po to, kai rusų desantininkai bandė užimti televizijos bokštą ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastatą. Po Sausio 13-osios Lietuvos mokyklose buvo rengiamos vilties ir tikėjimo pamokos, per kurias mokytojai pasakojo vaikams apie lemtin...
Įdomu!
Kiekvienas Zodiako ženklas turi tamsiąją savo pusę. Kaip pavyzdys čia puikiai tinka Žuvų ženklo astrologinis žymėjimas – dvi žuvys, susijungusios uodegų pelekais ir plaukiančios skirtingomis kryptimis – link dangaus ir pragaro. Tad akivaizdu, kad piktoji pusė kiekviename Zodiako ženkle egzistuoja. Jei esate pasirengę sužinoti, kur ir kokios jumyse slypinčios blogio gelmės, skaitykite toliau. AVINAS Avinai yra tikri karštakošiai. Jie yra valdomi Marso, karo...
Laisvalaikis
Turbūt 90 procentų planetos gyventojų iškart atsakytų į klausimą apie mėgstamiausią spalvą. O ar kada nors pagalvojote, kodėl kartais žmonėms patinka būtent ta viena ir vienintelė spalva? Pasirodo, tai gali atskleisti ne tik jūsų skonį daiktams, bet ir tam tikrus asmenybės bruožus, apie kuriuos galbūt net patys nežinojote. Taigi raskite savo mėgstamą spalvą sąraše ir skaitykite apie savo asmenybės paslaptis. Juoda Jei jūsų mėgstamiausia spalva yra juoda, t...
Laisvalaikis
Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Liūtui – gerai keptas bei sotus antrekotas, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai. 2019-ieji Kiaulės metai žada skalsius bei sočius metus, todėl pabandykime prie vieno stalo susodinti visus 12 Zodiako ženklų ir pažiūrėkime, kokį maistą jiems patariama rinktis šiemet.   Aviną valdo ugnis, todėl aštrus maistas šiemet ne tik atneš sėkmę ir gerą savi...
Įvykiai
Laisvės gynėjų diena – sausio 13 d. minima Lietuvos atmintina diena. Keliama Lietuvos valstybės vėliava. 1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus, perimti jų kontrolę. Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine...
Laisvalaikis
Oficialiai patvirtinta – Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings kartu sieks atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Žinomų dainininkų pora šiandien publikai pirmą kartą pristato gyvai atliktą bendrą savo dainą „Sing!“, su kuria ketina užkariauti populiariausio dainų konkurso pasaulyje žiūrovų simpatijas. „Tikime savo potencialu, nes daina „Sing!“ yra galinga, kaip galinga yra pati idėja ir galingas yra visas sumanymas. Daina gali labai daug. Ji tampa dar g...
Įvykiai
Vitalija Mockevičiūtė, sausio 11 dieną švenčianti penkiasdešimtmetį, yra viena iš įdomiausių viduriniosios kartos aktorių. Iš pažiūros lyg ir niekuo neišsiskirianti, ji savyje slepia neįkainojamą aktorystės talentą. Šiandien ją galima pavadinti talentingiausia komedinio amplua aktore. Būti komiku, kai pasaulis nejuokingas, nėra paprasta. Tam reikalingas neįtikėtinas budrumas aplinkai, pastabumas mažiausiai detalei ir, svarbiausia, apsiskaitymas, be kurio j...
Įvykiai
„Wizz Air“, sparčiausiai auganti aviakompanija Europoje, skelbia žiemos išpardavimą ir siūlo 20 proc.* pigesnius šiandien užsakytus skrydžius. Vietas skrydžiui galima rezervuoti bendrovės interneto svetainėje arba naudojantis „Wizz Air“ mobiliąja programėle. Pasiūlymas galioja iki kovo mėnesio pabaigos.  Žiemos sezonui beveik įpusėjus atsipalaiduoti norintiems keleiviams, kuriems nusibodo stingdanti temperatūra, šiandien puiki proga pasinaudoti „Wizz Air“...
Įvykiai
Minint prieš dvidešimt aštuonerius metus iškovotą pilietinę pergalę prieš agresorių, 2019 metų sausio 11 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių bus uždegamos vienybės, pergalės ir atminties žvakutės. Virš 1500 mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų Lietuvoje ir užsienyje jau atsiliepė į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą  dalyvauti Laisvės...