Diskutavo burnos ir dantų priežiūros specialistai

Balandžio 5 d. Utenos kolegijos Burnos priežiūros specialistų rengimo centre vyko apskritojo stalo diskusija „ Dantų technikų rengimo ir profesinės veiklos aktualijos ir perspektyvos“. Diskusiją organizavo kolegijos Burnos ir dantų priežiūros katedra.

Dalyviai – profesionalai iš įvairių suinteresuotų institucijų

Šios temos aktualumą parodė gausus įvairių suinteresuotų institucijų atstovų dalyvavimas. Sveikatos apsaugos ministerijai atstovavo Asmens sveikatos priežiūros departamento pirminio lygio koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Buzytė bei Sveikatos priežiūros žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Bielinienė, Odontologų rūmams - Tarybos pirmininko pavaduotoja Rima Adomaitienė, Burnos priežiūros specialistų komisijos pirmininkė Virginija Gailienė, Tarybos narys, Odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų licencijavimo komisijos pirmininkas Petras Ralys ir Burnos priežiūros specialistų komisijos narys, dantų technikas Rolandas Leitonas.

Į diskusiją atvyko Dantų technikų sąjungos tarybos prezidentas Raimundas Bagdonas bei Dantų technikų sąjungos tarybos narys Žydrūnas Raščius, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Dantų ir žandikaulių ortopedijos klinikos vadovas prof. dr. Alvydas Gleiznys, UAB Prothesis dantų technikų laboratorijos direktorius Kęstutis Stanapėdis.

Į diskusijas įsiliejo ir abiejų dantų technikus rengiančių kolegijų specialistai. Tai - Utenos kolegijos Burnos ir dantų priežiūros katedros vedėja Danguolė Šakalytė, Dantų technologijos studijų programos dėstytojai Zigrida Kaulinienė, Jaunius Mickus, Arūnas Kanapeckas, Diana Skaudickienė, Valdas Mameniškis , taip pat kolegos iš Kauno kolegijos: Burnos sveikatos katedros vedėja Daiva Mačiulienė, Dantų technikų laboratorijos vedėjas Vilius Dovydaitis, dėstytojai Audrius Kavaliauskas ir Inga Vasilavičiūtė.

Diskusijos tikslas – bendrų sprendimų paieška

Renginio dalyvius pasveikinęs Utenos kolegijos direktorius prof. dr. Gintautas Bužinskas pasidžiaugė, kad jis vyksta Utenos kolegijoje ir pažymėjo, kad specialistų rengimo kokybė priklauso nuo bendrų pastangų.

Direktoriui pritarė ir kolegijos Medicinos fakulteto dekanas doc. dr. Raimundas Čepukas, pateikęs dantų technikų profesinio rengimo retrospektyvą bei atkreipęs dėmesį į šiandienos aktualijas: teisinę bazę, diskutuotiną Dantų technologijos studijų programos priskyrimą Medicinos technologijų krypčiai ir kitus klausimus.

Dekano išsakytas mintis pranešime „Dantų techniko profesijos portretas Lietuvos ir ES kontekste, teisinis reglamentavimas“ pratęsė Burnos ir dantų priežiūros katedros vedėja Danguolė Šakalytė bei Odontologų rūmų tarybos narys Petras Ralys.

Kiek ir kokių dantų technikų reikia darbo rinkai kalbėjo Dantų technikų sąjungos tarybos prezidentas Raimundas Bagdonas, apie Dantų technologijos studijų programos dabartinį dizainą ir perspektyvas - Kauno kolegijos Burnos sveikatos katedros vedėja Daiva Mačiulienė bei Utenos kolegijos Dantų technologijos studijų programos komiteto pirmininkė Zigrida Kaulinienė.

Minėti pranešimai įtraukė į aktyvias diskusijas visus susitikimo dalyvius. Šių diskusijų pagrindu buvo priimta rezoliucija.

Rezoliucijoje - konkretūs pasiūlymai

Siekiant išspręsti probleminius klausimus, rezoliucijoje numatyta su pasiūlymais dėl dantų technikų rengimo kokybės gerinimo ir veiklos reglamentavimo kreiptis į atitinkamas institucijas.

Susitikimo dalyviai nutarė darbo grupei, kuri atnaujina Dantų techniko veiklą reglamentuojančią medicinos normą, siūlyti į šią grupę įtraukti Utenos ir Kauno kolegijų atstovus bei kitas suinteresuotas puses ir papildyti Medicinos normą punktu, nustatančiu, kad dantų technikas turi išmanyti apie veido srities protezus ir jų gamybą. Taip pat numatyta parengti raštą ir kreiptis į LR Švietimo ir mokslo ministeriją, kopiją pridedant ir LR Sveikatos apsaugos ministerijai, kad Dantų technologijos studijų programa Studijų sričių ir krypčių klasifikatoriuje būtų perkelta iš Medicinos technologijų į Burnos priežiūros kryptį.

Be to, numatyta, atnaujinant Dantų technologijos studijų programą, atkreipti didesnį dėmesį į manualinių gebėjimų ugdymą bei, bendradarbiaujant tarpusavyje, inicijuoti profesinės Dantų technologijų magistrantūros studijų atsiradimą. Profesinė magistrantūra leistų dantų technikams tęsti studijas savo specialybės rėmuose, o jos studijų turinys galėtų būti orientuotas į pedagoginių gebėjimų ugdymą, aukštesnio lygio technologijų studijavimą, medžiagotyrą ir pan.

Parengė ryšių su visuomene atstovė Ramutė Kavoliūnienė

Diskusijos akimirkos - Pauliaus Šakalio nuotraukose

Utenos kolegija
Diskutavo burnos dantų priežiūros specialistai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Lapkričio 22 d. pirmąkart Lietuvoje koncertuosiantis garsus vokiečių pianistas Niklas Paschburg naujausiame vaizdo klipe atgaivino kultiniu vadinamą riedlenčių sporto filmą. Muzikantas naujo singlo „Anew“ vaizdo klipe panaudojo ištraukas iš 1962 m. išleistos riedlenčių populiarinimui skirtos juostos „America’s Newest Sports“. Originalaus filmo, kurį nufilmavo dokumentinių filmų režisierius Bruce Brown, trukmė yra 11 min., todėl kuriant N. Paschburg video j...
Laisvalaikis
Tamsus alus ir juodųjų serbentų pyragas? O gal kvietinis alus ir „Pana Cotta“? Tokie deriniai daugeliui gali pasirodyti neįprasti, tačiau jie nustebins naujais patyrimais. Prie tinkamos alaus rūšies galima priderinti įvairų maistą, tereikia atrasti harmoniją tarp šių dviejų dalykų. „Jei saldumynus galima derinti su padažais, obuolių pyragą –su plombyru, tad ir alus gali derėti su desertais. Derinimui svarbu parinkti produktus, kurie padeda atskleisti viena...
Laisvalaikis
Po ilgo laiko – nauja lietuviška daina „Liūdnos akys“. Pirmą kartą – toks magiškas ir tiek daug jėgų pareikalavęs vaizdo klipas. Su dviem geromis naujienomis grupė „Garbanotas“ žengia į paskutinį rudens mėnesį. Trečia, svarbiausia – gruodžio mėnesį kolektyvas išleidžia pirmąjį vien lietuviškų dainų albumą „Paskutinė saulė“.  „Prieš tris metus sėdėjau vienoje Vilniaus kavinių, nusiminęs, nes, matyt, svarsčiau kažkokias ateities vizijas. Kaip kažką pasakyti...
Sportas
Ketvirtadienį Vilniuje startavusiame „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyre dramatišką pergalę po baudinių serijos iškovojo Lietuvos nacionalinė rinktinė.   Per plauką nuo pergalės per pagrindinį laiką buvę lietuviai galiausiai buvo priversti žaisti pratęsimą, tačiau nepalūžo ir iškovojo pirmąją naujojo trenerio Danielio Lacroix pergalę su Lietuvos rinktine – Japonijos rinktinę įveikę po baudinių serijos – 3:2.   Pirmasis kėlinys sėkmingesnis buvo...
Sportas
Lapkričio 8-11 dienomis Vilniuje įvyks karščiausias metų ledo ritulio renginys – „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyras, kuriame Lietuvos nacionalinė ledo ritulio rinktinė pradės naująjį savo istorijos etapą. Vilniaus „Pramogų“ arenoje įvyksiantis renginys šiemet bus gerokai pasikeitęs – puikiai žinomus rėmėjus pritraukęs Baltijos šalių rengiamas turnyras turės šešias dalyves, kurios varžysis dvejose grupėse. Iš viso per keturias dienas ledo ritu...
Įvykiai
Eidamas 69 metus antradienį mirė teatro ir kino aktorius Arūnas Storpirštis. Pranešama, kad aktorius sirgo, bet dirbo iki paskutinės dienos. Užuojautas šeimai ir artimiesiems jau pareiškė šalies Prezidentė, Premjeras ir Seimo Pirmininkas.
Transportas
Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ reikšmingai atnaujino savo lojalumo programą PINS, pristatydama naują paslaugą „airBaltic“ lojalumo klubą, pritaikytą skirtingiems klientų poreikiams. Naujoji skaitmeninė platforma teiks papildomus pasiūlymus klientams, kurie lėktuvu keliauja vos keletą kartų per metus.  „PINS lojalumo programa buvo gerai įvertinta Baltijos šalyse ir Suomijoje, kur prie jos prisijungė virš 2,4 mln. vartotojų. Mobilioji PINS programa...
Įvykiai
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika kartu su kitais Seimo nariais registruoja Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama išspręsti sisteminį naminių gyvūnų ženklinimo poreikį. Tai padės išvengti problemų, kurias sukelia neatsakingi gyvūnų augintojai, nelegalūs daugintojai ar pardavėjai. „Siūlome, kad kates ir šunis būtų privaloma ženklinti poodinėmis mikroschemomis, o jų registravimą ir ženklinimą organizuotų...
Kultūra
2018 m. lapkričio 15 d. Vilniaus mažasis teatras kviečia į spektaklį „Maskaradas“, kuris pirmą kartą bus vaidinamas naujoje erdvėje – Compensa koncertų salėje, Vilniuje. Tai spektaklis, pritraukiantis pilnas žiūrovų sales, išliekantis amžinai aktualus, jaudinantis, gydantis sielą. Šis, kaip ir dauguma kitų Vilniaus mažojo teatro spektaklių, yra apie siekį gyventi kitaip. „Norisi, bet neišeina: arba gyvenimas per trumpas, arba pernelyg daug smūgių, arba per...